Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

http://www.fabianski.com.pl

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Play Płyty polskie

09.2009 / Arkadiusz Kałucki

Płyty Polskie: BOX HITS 4/2009


opracował i przygotował Arkadiusz Kałucki
e-mail: djarecky@go2.p


Menu

WILKI - MTV UNPLUGGED (EMI MUSIC PL)

Jedna z najsłynniejszych muzycznych stacji telewizyjnych na świecie MTV, zaprosiła kolejnego polskiego wykonawcę do udziału w koncercie z serii "Unplugged". Wybór padł na zespół Wilki. Koncert odbył się i został zarejestrowany 27.02.2009r. w warszawskim Studio Buffo. Robert Gawliński i spółka przygotowali z tej okazji, 20 ich zdaniem najważniejszych kompozycji, którymi zdobyli i podtrzymują nadal popularność w naszym kraju. W specjalnych, akustycznych aranżacjach rozbrzmiewały miedzy innymi przeboje: "Bohema", "Baśka", "Love Story", "N'Avoie" czy na zakończenie "Son Of The Blue Sky". Żeby tradycji stało się zadość, każdy artysta występujący w koncercie z serii "MTV Unplugged" zaprasza na scenę gości specjalnych, którzy z nimi wykonują wybrane przez nich utwory. Wilki do udziału w tym wyjątkowym występie zaprosili Kasię Kowalską, gdzie zaśpiewali kompozycję "Cień w Dolinie Mgieł". Druga gwiazdą tamtejszego wieczoru była Reni Jusis, z którą Robert Gawliński wykonał utwór "Beniamin", a dodatkowo Reni grała na fortepianie. Spośród dwudziestu nagrań znajdujących się na płycie "Wilki - MTV Unplugged", warto powiedzieć jeszcze o dwóch. Pierwszym z nich jest cover pochodzący z repertuaru Neila Younga - "Heart Of Gold". Drugi to napisany specjalnie z myślą o koncercie dla MTV Unplugged - "Obudź Mnie". Zespół Wilki niniejsza płytą dołączył do polskich artystów: Kayah i grupy Hey, mających w swojej dyskografii akustyczny krążek koncertowy, zagrany na specjalne zaproszenie MTV.

MARIA SADOWSKA - "Spis Treści" (SONY MUSIC)

Przez wiele lat na rodzimym rynku muzycznym funkcjonowała jako Marysia Sadowska. Od dziś, już nie używa zdrobnienia swojego imienia, tylko jest Marią Sadowską. Brzmi bardziej poważnie, ale najważniejsze, że nie zmieniła swojego poważnego i rzetelnego podejścia do muzyki z jakiego znana była wcześniej podpisując się jako Marysia. Chociażby płyta z nagraniami Krzysztofa Komedy czy udział w nagraniu albumu "Cafe Fogg", o projektach jazzowo-klubowych nie wspominając. Albumem "Spis Treści" nasza wokalistka dokonuje zamknięcia pewnego etapu swojego życia i dołącza do grona pokolenia trzydziestolatków, którzy mają o czym opowiadać. Na krążku zetkniecie się z tematyką miłosną, jak się jej uczyć, że każdy z nas powinien mieć swoja własną drogę życiową i potrafić ją odnaleźć. To wszystko można potraktować jako swego rodzaju manifest trzydziestolatki. Maria Sadowska to wszystkich dziesięciu kompozycji napisała teksty, gdzie przy niektórych z nich wsparcia udzielił jej Adrian Łabanowski. Także muzyka jest autorstwa naszej artystki oraz w dużym stopniu produkcja muzyczna całej płyty, którą wykonała z Bartłomiejem Kuźniakiem i Dominikiem Trębskim. Gościnnie udział w nagraniu albumu "Spis Treści" wziął Gutek, który wystąpił w utworze tytułowym płyty. Jest też jedna mała niespodzianka. W kompozycji "Bo zawsze" w chórkach wystąpił Borys Szyc. Oprócz niego w innych utworach usłyszymy: Małgorzatę Auron, Lenę Zuchniak, Dziun, Lilę Urbańską, Marcina Szymańskiego, Ewelinę, Dominikę oraz Adriana Łabanowskiego. Maria Sadowska dała się poznać jako wszechstronna wokalistka i tak jest na jej najnowszym krążku. Mamy nagrania utrzymane w stylistyce reggae, funky, pop, ubarwione nowoczesna elektroniką. W chwili obecnej kultury wielu narodów przenikają się, a więc i w muzyce obserwujemy zanikanie granic jakie panowały między gatunkami. Z tych zjawisk korzysta w pełni Maria Sadowska, o czym możecie przekonać się słuchając jej nowej płyty "Spis Treści".

RAFAŁ OLBRYCHSKI - "Tatango" (RAFAŁ OLBRYCHSKI / GALAPAGOS MUSIC)

Minęło 10 lat od scenicznego debiutu Rafała Olbrychskiego. W 1989r. założył rockowy zespół Reds, z którym nagrał dwa krążki "Changing Colours" i "Berlin". Dwa lata później poświęcił się karierze aktorskiej, spychając muzykę na dalszy plan. Zagrał w filmach: "Dzieje mistrza Twardowskiego", "Słodko-gorzki", "Ferdydurke", "Rozmowa z człowiekiem z szafy". Dzisiaj Rafał Olbrychski powraca do muzyki i z solowym albumem "Tatango" przypomina się polskiej publiczności w zupełnie nowej stylistyce. Płytę wypełnia dwanaście premierowych nagrań, do których teksty napisali oprócz samego Rafała jeszcze: Wojciech Młynarski ("Tatango", "Gdy Się Znajduje Przyjaciela", "Losu Dwoistość"), Kuba Sienkiewicz z Elektrycznych Gitar ("Nie Spać! Nie Spać!"), Bogdan Olewicz ("Północ Płynie Ponad Barem", Mariusz Matysek ("Tańczący z Winkami"). Cały premierowy materiał zamyka wiersz "Stąd" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przy nagraniu "Tatango" Rafała Olbrychskiego wspierał gitarzysta i producent Paweł Derentowicz oraz Filip Kuncewicz, Krzysztof Poliński, Konrad Gniadek, Dominik Trębski, Beniamin Onaszkiewicz oraz trzy żeńskie głosy: Marta Zalewska, Ola Bilińska, Magda Danilewicz. Gościem specjalnym na płycie jest Maryla Rodowicz, którą usłyszymy w utworze "Gdy Się Znajduje Przyjaciela", będącym najnowszym singlem z płyty "Tatango". Stylistycznie album jest bardzo różnorodny, dzięki czemu nie ma się wrażenia nudności. Są i klimaty zbliżone do twórczości Stinga, niekiedy występuje bossa-nova, można wyczuć lekkie nutki big-beatu, rock'n'rolla, ale wszystko utrzymane w spokojnym tonie. Płyta skierowana jest do odbiorcy, który lubi kameralna atmosferę i chce choć przez chwilę wyciszyć się.

ANIA WYSZKONI - "Pan i Pani" (SONY MUSIC)

Na Festiwalu Gama w Radomiu w 1999r. Anna Wyszkoni zdobywa nagrodę Grand Prix i od tego momentu kariera jej to już pasmo samych sukcesów. W 2000r. wygrywa program telewizyjny "Szansa na Sukces" śpiewając piosenkę z repertuaru grupy Myslovitz - 'Długość Dźwięku w Samotności". Jeszcze w tym samym roku zostaje zwyciężczynią w kategorii "Najlepsza Wokalistka" podczas Festiwalu "Po-Graj" w Opolu, występując w zespole Łzy. Ogólnopolską popularność grupie przynosi album "W Związku z Samotnością", z którego nagrania "Agnieszka" czy "Narcyz" śpiewała cała Polska. Kolejnym sukcesem grupy Łzy jest otrzymanie Nagrody Publiczności w konkursie Premier na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za utwór "Oczy Szeroko Zamknięte". W 2004r. Łzy również na Festiwalu w Opolu nagrodzeni zostają Superjedynką w kategoriach "Zespół Roku" i "Przebój Roku"("Oczy Szeroko Zamknięte"). Dwa lata później na rynek fonograficzny trafia krążek Łez - "The Best Of 1996 - 2006" z okazji dziesięciolecia istnienia zespołu. W Kwietniu 2009r. do stacji radiowych w całym kraju trafił singiel "Pan i Pani", który oprócz zwiastowania solowego albumu Ani Wyszkoni, zgłoszony został do konkursu Premier Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Ania otrzymuje 2 nagrodę oraz nagrody od Dziennikarzy i Fotoreporterów. 29.06.2009r. odbyła się premiera albumu "Pan i Pani" i przez najbliższe tygodnie to może być jeden z najlepszych sprzedających się krążków w Polsce. Już znany wszystkim singlowy przebój "Czy Ten Pan i Pani" jest stuprocentowym kandydatem do hitu lata 2009, a kto wie czy nie roku. Pozostałe dwanaście premierowych utworów pomimo zróżnicowania muzycznego i tekstowego to potencjalne przeboje. Trzynastym zamieszczonym nagraniem w formie bonusu jest kompozycja "Soft", którą znamy ze wspólnego wykonania Ani Wyszkoni i grupy Video w 2008r. Nad płytą "Pan i Pani" wokalistka Łez pracowała z jednym z najlepszych polskich duetów producenckich Paweł Jóźwicki i Bogdan Kondracki (Ania Dąbrowska, Karolina Kozak, Monika Brodka). Poza nimi udział wzięli: M.Durczak, który napisał teksty do piosenek "Graj Chłopaku Graj", "Lampa i Sofa"; Wojtek Łuszczykiewicz autor "Przyjdzie Wiosna Znów", lekkiego i łatwego do nucenia utworu "Amelia" oraz "Bukiet ze słów", który klimatem przypomina coś pomiędzy twórczością Kate Bush a Enyą. Karolina Kozak to kolejny mocny akcent na płycie "Pan i Pani". Do niej należą teksty "Wiem, Że Jesteś Tam" a także wspólnie napisany z Anią Wyszkoni "Piosenka z Plakatu", w której udział wzięła sekcja smyczkowa. Wojciech Klich twórca hitu "Czy Ten Pan i Pani", Tomasz Lubert (Virgin, Video) autor rock'n'rollowego "O Tylu Rzeczach" to dopełnienie całego albumu Ani Wyszkoni. Krążek bardzo lekki i różnorodny stylistycznie, w sam raz na letnie miesiące. Nagrania łatwo wpadające w ucho, co jest podstawą na odniesienie sukcesu, na który wokalistka zespołu Łez jest skazana. Polecamy!!!

MICHAŁ RUDAŚ - "Shuruvath" (MY PLACE)

Wokalista Michał Rudaś debiutuje w muzycznym show-biznesie płytą "Shuruvath". Zanim rozpoczął karierę solisty, przez wiele lat występował w Orkiestrze Adama Sztaby, który wziął także udział w realizacji całego premierowego materiału Michała. Jedną z pasji naszego debiutanta są podróże, a zwłaszcza fascynacja Indiami i całą jej otoczką kulturową. Swoje zamiłowanie do śpiewu i muzyki Michał Rudaś urozmaicił nauką ragi hinduskiej, którą pobierał od jednego z mistrzów tego gatunku. Wszystko to zrealizował podczas czterech wypraw do Indii, a pierwszą z nich odbył w 1984r. Nie trudno się domyśleć, że debiutancki album Michała jest wypadkową fascynacji muzyką hinduską z europejskim popem. Dzięki takiej fuzji muzycznej, Michał Rudaś wypracował swój jedyny i niepowtarzalny styl, w którym słychać ogromną radość, fascynację, naturalność i ogromne pokłady energii w głosie. Album "Shuruvath" jest bardzo oryginalnym i może zaskoczyć na plus niejedno z was. W piętnastu utworach jakie są na trackliście, wykorzystano orientalne brzmienia instrumentów hinduskich jak: tabla, bansuri, sarangi, flet, które uzupełniają europejskie instrumenty perkusyjne. Trzeba przyznać, że Michał Rudaś w realizacji premierowej płyty otrzymał bardzo mocne wsparcie wśród licznie zaproszonych gości. Za muzykę odpowiedzialni są: Piotr Siejka ("Wiatr", "Powiedz Tylko Slowo", "Wszystko Na Dobrej Drodze"), Michał Grymuza ("Nurt"), Karolina Amirian ("Baśń o Dwojgu", "Będziesz Tam"), Konrad Biliński ("Wracaj Już"), Marcin Nierubiec ("Zatrzymaj Się", "Dajesz Mi Mnie", "Modlitwa"), Sławomir Kulpowicz ("Chcę Żyć"). W większości piosenki są zaśpiewane w języku polskim, a teksty do nich napisali m.in.: Magda Wójcik(Goya), Bartek Schmidt i Michał Rudaś. Na płycie znalazły się również dwa covery, które oczywiście pochodzą z Indii: "Ta Deem" i "Mast Kalandar" kompozycja z filmu "Heyy Baby". Nie sposób ominąć alikwotowego wkładu wokalnego Bartka Pałygi, który towarzyszy śpiewowi Michała Rudasia. Płyta "Shuruvath" o bardzo orientalnych klimatach w polskim wykonaniu, przyznacie brzmi bardzo intrygująco, ale jest godne uwagi.

SŁAWEK WIERZCHOLSKI - "Blues w Filharmonii" (4EVER MUSIC)

Ikona polskiego bluesa Sławek Wierzcholski to wokalista, harmonijkarz, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa(1982r.). Wielokrotnie wybierany przez czytelników prestiżowego kwartalnika "Twój Blues" na najlepszego artystę roku, ponownie zaskakuje swoim pomysłem na popularyzację bluesa w Polsce. Sławek od kiedy sięgam pamięcią, zawsze potrafił na swoich płytach zaoferować coś nowego, świeżego, niekonwencjonalnego czym wzbudzał ciekawość wśród słuchaczy. Bezbłędnie balansował między różnymi stylistykami, a wszystko to było tylko dodatkiem do jego największej miłości - bluesa. Tym razem Sławek Wierzcholski ze swoim nowym repertuarem przekroczył progi filharmonii. W Polsce jeszcze blues nie był grany w towarzystwie orkiestry. Kolejna bariera w muzyce została złamana, a efekt tego melanżu możemy poznać słuchając płyty "Blues w Filharmonii" autorstwa Sławka Wierzcholskiego. Piętnaście nowych nagrań zostało specjalnie zaaranżowanych przez Bogdana Ciesielskiego i zagranych przez bydgoską orkiestrę symfoniczną. Wszystko brzmi jak orkiestra radiowa z lat 50-tych grająca swing, jazz czy rockabilly. Charakteru bluesa całości nadaje styl śpiewania Sławka Wierzcholskiego, jego gra na harmonijce ustnej oraz koledzy z zespołu Nocna Zmiana Bluesa. Wśród artystów grających bluesa, jest czymś naturalnym zapraszanie innych muzyków do udziału w nagraniu płyty. Tak też i Sławek zrobił. Gościnnie wystąpili dwaj czołowi europejscy harmonijkarze: Steve Baker ("Co Ma Być", "Ja i On") oraz Zygmunt Zgraja ("Nieokreślony Stan"). Ale to nie koniec niespodzianek przygotowanych przez ikonę bluesa w Polsce. Kolejną jest udział dwóch wokalistek: Anny Heron i Hanny Woźniak, co nadaje smaczku nagraniom na albumie "Blues w Filharmonii". Spośród piętnastu kompozycji wypełniających płytę jest jedna, która moim zdaniem wybija się ponad wszystkie. Nagranie "Stoję Na Moście" już w pierwszych dźwiękach skojarzy się wam z tematem przewodnim filmu o przygodach Jamesa Bonda. Brzmi fantastycznie. Ale jest jeszcze kilka innych zaskakujących momentów na płycie "Blues w Filharmonii" Sławka Wierzcholskiego, do zapoznania, których gorąco zachęcam.

PLATEAU - "Krótka Wiadomość Tekstowa" (MJM MUSIC PL)

Zespół Plateau to przedstawiciel wołomińskiej sceny rocka alternatywnego. Grupę tworzą: Michał Szulim (wokalista i autor wszystkich tekstów), Karol Kowalczyk (gitara), Dominik Rowicki (gitara basowa), Marcin Lizak (gitara), Max Ziobro (perkusja). Panowie wspólnie grają od 2000r. Już rok od powstania zostali zaproszeni na trasę koncertową z zespołem Hey. Pierwszy krążek Plateau ukazał się w 2005r. i nosił tytuł "Megalomania", z którego poznaliśmy singlowe nagrania "Sto Lat Samotności", "Pomiędzy Złem A Dobrem". Minęły dwa lata, a na pułki sklepów muzycznych trafił drugi album wołomińskiej formacji pt.: "Mistrz Tupetu i Jego Bezczelny Cyrk", gdzie siłą napędową nowego materiału był utwór singlowy "Igorek". Reprezentujący scenę indie rock w Polsce zespół Plateau, latem 2008r. rozpoczął prace nad kolejna płytą w swoim dorobku. Melodyjny, gitarowy rock, który towarzyszył nam na poprzednich wydawnictwach, również na nowym materiale jest bardzo mocno zaakcentowany. Album nosi tytuł "Krótka Wiadomość Tekstowa" i składa się z czternastu kompozycji. Teksty piosenek odnoszą się do człowieka współczesnego, którego życie jest ciągłą pogonią za karierą, pieniędzmi inaczej mówiąc, bierze udział w tzw. wyścigu szczurów. Pierwszymi singlami promocyjnymi były utwory: "Najbardziej" oraz "Słowiański". Oprócz wspomnianych singlowych dwóch nagrań, na uwagę zasługują moim zdaniem jeszcze: "Jeśli Nawet Śpię", "Uwierz Mi" i trzeci singiel "Nic Nie Pachnie Jak Ty", w którym gościnnie wystąpiła Renata Przemyk. Jeden z najciekawszych zespołów w Polsce Plateau, grający rocka alternatywnego płytą "Krótka Wiadomość Tekstowa", już zakotwiczył na dobre w tym gatunku i oby na stałe.

PIOTR RUBIK - "RubikOne" (PIOTR RUBIK / EMI MUSIC PL)

Emocje i uczucia jak - miłość, radość, wzruszenie, tęsknotę, niepewność zdaniem kompozytora Piotra Rubika najlepiej wyrażają kobiety. Dlatego do nagrania swojej najnowszej płyty zaprosił same śpiewające panie. Zaproszenie przyjęły: była wokalistka zespołu Brathanki Halina Mlynkova, która jakoś nie może poradzić sobie w solowej karierze. Tutaj usłyszymy ją w utworze "Bez Słów". Iwonie Węgrowskiej przypadły dwie kompozycje: "Magiczna Noc" otwierająca płytę i "Nie Wiń Mnie" do słów Patrycji Kosiarkiewicz. Ewa Lewandowska "Modlitwa O Wiarę W Siebie", Asia Si "Love Saves The Day" oraz Paulina Lenda w "Osobność" to wokalistki znane z programu telewizyjnego "Mam Talent!". Aktorka o dużym potencjale glosowym a ostatnio prowadząca program "Jak Oni Śpiewają" Joanna Liszowska w "Teraz Wiem", Amerykanka Isis Gee "Too Far From Here", Aida Kosojan-Przybysz - "Mer Garune", Zosia Nowakowska - "Twoja", Anna Józefina Lubieniecka - "Chociaż raz" w zasadzie uzupełniają listę obecności na płycie "RubikOne". Piszę w zasadzie, bo jest jeszcze jedna wokalistka Marta Moszczyńska, którą usłyszymy w duecie z...Piotrem Rubikiem - "Most Dwojga Serc". Całość zamyka solowy popis głównego bohatera w nagraniu "Kiedy Mężczyzna Płacze". Do wszystkich kompozycji autorstwa Piotra, teksty napisali oprócz wspomnianej Patrycji Kosiarkiewicz: Jacek Cygan, którego nie trzeba przedstawiać, Jan Jakub Należyty, Łukasz Nowicki, Aleksander Nowakowski, Joanna Włodarska, Marek Śledziewski, Roman Kołakowski, Agnieszka Tempczyk. Album "RubikOne" utalentowanego kompozytora Piotra Rubika, to balladowa, delikatna popowa produkcja z idealnie dobranymi do tekstów wokalistkami. Szkoda, że są zawirowania dotyczące jej sprzedaży w sklepach muzycznych, bo już dziś była by w ścisłej czołówce najczęściej kupowanych krążków w Polsce.

69 - "69" (4EVER MUSIC)

Założycielem zespołu 69 jest Paweł Zieliński. Ponadto w składzie są jeszcze obecni: Łukasz Kwarciak, Bartosz Żyngiel, Grzegorz Rurański i Darek Befaltowski. Grupa powstała w 2005r. w Częstochowie. Mają na swoim koncie udział w licznych festiwalach rockowych w Polsce, na których zdobyli kilkanaście prestiżowych nagród np.: I miejsce na Mayday Rock Festival - Głogów 2005, I miejsce na Rock Time Festival - Opole 2007, I miejsca na Liga Rocka - Jelenia Góra 2007 oraz występy podczas Dnia Kotana w Warszawie w 2006 i 2008r. Debiutancka płyta "69" częstochowskiej formacji rockowej, to pięćdziesiąt minut powiewu świeżości i innego spojrzenia na polskiego rocka. Na albumie znalazło się dwanaście utworów, gdzie jeden z nich zaśpiewany jest po angielsku "Independent". W większości dominują kompozycje spokojne by nie powiedzieć balladowe, przez które przebijają się ostre riffy gitarowe, co brzmi interesująco. Nie ma w nich drażniących i niepotrzebnych dźwięków, za to mamy prawdziwe rockowe granie. Pełnym zaskoczeniem może być gościnny udział Magdy Wójcik z tria Goya w nagraniu "Ty To Ja", który jest promującym premierowy materiał zespołu 69. Bardzo łatwo wpadające w ucho utwory "Intymny Świat", "Tylko Jeden Raz", Pozytywne" czy "Niech Się Nic Nie Zmienia" są mocnymi punktami, oprócz wcześniej wymienionych na płycie "69". Zespół 69 z Pawłem Zielińskim na czele, pomimo czteroletniej aktywnej działalności na scenie rockowej, dopiero teraz doczekał się wydania premierowego albumu. Moim zdaniem debiutanci mogą chodzić z głową podniesiona do góry. Wykonali dobrą robotę i powiększyli tym samym repertuar polskiego rocka, który nie powinien przejść bez echa.

ELEKTRYCZNE GITARY - "Antena" (POLSKIE RADIO SA)

Z okazji 20-lecia działalności, zespół Elektryczne Gitary przygotował koncertowy album zatytułowany "Antena". Założycielem grupy Elektryczne Gitary jest Rafała Kwaśniewski, do którego dołączyli jeszcze: Piotr Łojka, wokalista, autor tekstów i gitarzysta Kuba Sienkiewicz, Tomasz Grochowalski. Tak wyglądał pierwszy skład zespołu. Dziś tworzą go..... Elektryczne Gitary od samego początku swojej działalności grały melodyjnego, nieskomplikowanego rock'n'rolla, czym zyskali niesamowita popularność w Polsce w latach 90-tych. Są autorami wielu przebojów, bez których radiowe playlisty nie mogą się obejść m.in: "Co Ty Tutaj Robisz", "Włosy", "Jestem z Miasta", "Człowiek z Liściem", "Przewróciło się", "Kiler". Krążek "Antena" zawiera zapis koncertów Elektrycznych Gitar, które odbyły się w Regionalnych Rozgłośniach Polskiego Radia: Radia Dla Ciebie, Radia Białystok, Radia Łódź, a także koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie dla Programu I PR. Podczas tego ostatniego występu wystąpili goście specjalni: Małgorzata Walewska, Jacek Kleyff, Mirosław Jędras(Zacier) oraz sekcja dęta zespołu Daab.Oprócz tych wszystkich znanych i lubianych kompozycji, na płycie "Antena" znalazło się kilka nowych utworów. Zespołowi Elektryczne Gitary gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych dwudziestu lat, równie przebojowych jak te minione.