Bulimia – co robić? 

Bulimia to stan, który charakteryzuje się objadaniem, uczuciem niemożności zaprzestania jedzenia lub kontrolowania tego, co i ile się je. Objadanie się przerywa fizyczny dyskomfort, niepokój, nudności, ból brzucha, depresję i poczucie wstrętu do samego siebie. Sprawdź, co robić, gdy pojawiają się objawy bulimii.

Jakie są przyczyny rozwoju bulimii?

Osoby z bulimią mają tendencję do negatywnych reakcji, gdy nie przestrzegają dokładnie swojej ścisłej diety i interpretują minimalne wykroczenia dietetyczne jako dowód braku samokontroli. Sprzyja to chwilowemu porzuceniu przez nich kontroli nad dietą, a co za tym idzie, napadom objadania się, a następnie zmuszania np. do wymiotów. Takie obżarstwo utrzymuje aktywność dysfunkcjonalnego wzorca samooceny, zwiększając obawy o możliwość zatracenia kontrolowania wagi i kształtu ciała. W ten sposób powstaje błędne koło, które napędza rozwój zaburzenia.

Na rozwój bulimii znacząco wpływa społeczne podkreślanie szczupłości. Mogą to być także konflikty rodzinne, uczucia odrzucenia i porzucenia, a także trudności z pokonaniem problemów okresu dojrzewania.

Kogo prosić o pomoc w leczeniu bulimii?

Do leczenia niezbędna jest współpraca specjalistów. Konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem psychiatrą (w przypadku farmakoterapii) oraz psychoterapeutą, który podejmie się prowadzenia terapii i dietetykiem klinicznym w celu reedukacji żywieniowej.

Bardzo duży nacisk kładzie się na psychoterapię, ponieważ pozwala ona zmodyfikować procesy poznawcze i behawioralne, które zostały zidentyfikowane jako wyzwalacze bulimii. Głównym celem leczenia tego zaburzenia odżywiania się jest zmiana wzorców myślowych pacjenta i odejście od schematów, w których ​​waga, sprawność fizyczna lub szczupłość są jedyną, lub dominującą wskazówką do postrzegania własnej wartości.

Bulimię trzeba leczyć kompleksowo, docierając do źródeł problemu. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów zaangażowanych w indywidualną opiekę nad chorym doprowadzi do skutecznych wyników i całkowitego wyzdrowienia.

About Author /