Introwertyk

Dziwak, dzikus, człowiek bez uczuć, nieśmiały… Ileż to razy tak Cię nazwano, albo w ten sposób określiłeś drugą osobę? Jest wielce prawdopodobne, że ten „dziwak” jest po prostu introwertykiem, któremu trudno odnaleźć się w świecie takich opinii. Dowiedz się więcej, kim jest introwertyk.

Introwertyk – kim jest?

Introwertyk to ktoś, kto woli spokojne, minimalnie stymulujące otoczenie. Introwertycy czują się wyczerpani po spotkaniach towarzyskich i odzyskują energię, spędzając czas w samotności. Często są błędnie określani jako nieśmiali, antyspołeczni, poważni, a czasem nawet aroganccy.

W rzeczywistości ich wycofanie jest po prostu wygodnym i bezpiecznym sposobem radzenia sobie z otoczeniem. Nie chodzi o to, że introwertycy nigdy nie mogą być nieśmiali. Duża różnica między nimi polega na tym, że introwertycy po prostu lubią spędzać czas w samotności, podczas gdy osoby nieśmiałe chciałyby udzielać się towarzysko, ale nie wiedzą jak.

Introwertyczny – czyli jaki?

Introwertycy to zazwyczaj, choć nie zawsze, ludzie, którzy:

  • robią przemyślenia, zanim wyrażą głośno swoją opinię;
  • wolą mniejsze grupy zaufanych przyjaciół;
  • wolą spędzać czas z jedną osobą niż z dużą grupą;
  • potrzebują spędzania czasu w samotności, aby się „naładować”;
  • denerwują ich zmiany, które następują w ostatniej chwili;
  • nie lubią wykonywać zadań w grupie;
  • uwielbiają spędzać czas na rozmyślaniach i filozoficznych rozmowach.

Introwertyczne zachowanie – czy zawsze jest identyczne?

Nie ma dwóch identycznych introwertyków. To, co jest charakterystyczne dla jednego, może być zupełnie inne dla drugiego. Każdy introwertyk ma inny poziom tolerancji na kontakty towarzyskie i inne rodzaje stymulacji. Niestety często noszą etykietę, która może sprawić, że poczują się niekomfortowo. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy są tacy sami. Jedni będą potrzebować tylko trochę czasu w samotności, aby się naładować, inni szybko się wyczerpują i wolą spędzać bardzo dużo chwil w samotności.

Ważne jest pamiętanie, że każdy przypadek, w którym introwersja utrudnia życia i jest przyczyną wewnętrznego nieszczęścia, należy skonsultować z terapeutą.

About Author /