Ataki paniki

Ataki paniki mogą być bardzo intensywnym i nieprzyjemnym doświadczeniem. Ludzie doświadczają ostrych objawów fizycznych takich jak: przyspieszone bicie serca, brak powietrza, drżenie, zawroty głowy i obawa przed śmiercią. Mają ochotę uciec z miejsca napadu lęku, ale nie mogą. Co robić w przypadku ataku paniki? Dowiedz się więcej.

Czym są ataki paniki?

Ataki paniki to epizody nagłego i intensywnego lęku lub gwałtowna eskalacja zwykle występującego niepokoju. Towarzyszą im objawy somatyczne i poznawcze. Na przykład kołatanie serca, nagłe pocenie się, drżenie, uczucie dławienia się, ból w klatce piersiowej, nudności, zawroty głowy, strach przed śmiercią lub szaleństwem, dreszcze lub uderzenia gorąca. Ci, którzy mieli do czynienia z atakami paniki, opisują je jako straszne doświadczenie, często nagłe i nieoczekiwane, przynajmniej za pierwszym razem. Strach przed każdym kolejnym napadem staje się coraz silniejszy i dominujący.

Opieranie się lub próba przeciwdziałania początkowym objawom napadu paniki pogarsza je. Ważne jest, aby nie denerwować się w odpowiedzi na objawy lub próbować „odesłać je” gdzieś daleko. W rzeczywistości istnieje szereg ćwiczeń, które mogą pomóc w takich sytuacjach. Z biegiem czasu i z pomocą psychoterapeuty można zmniejszyć intensywność odczuwanego dyskomfortu.

Co robić w czasie ataku paniki?

Jedną z najczęstszych reakcji osób, które cierpią na ataki paniki, jest hiperwentylacja. Pamiętaj, że głębokie oddychanie może pomóc zmniejszyć stres i zwiększyć dopływ tlenu do mózgu. Kiedy poczujesz objawy ataku paniki, zatrzymaj się i stopniowo spowalniaj oddech.

Najpierw spróbuj wstrzymać nabór powietrza, aby złagodzić uczucie duszności.  Następnie zacznij powoli oddychać przeponą. Delikatnie połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Ręka spoczywająca na brzuchu powinna unosić się razem z nim, podczas gdy druga, umieszczona na klatce piersiowej, prawie nie może się poruszać.

Wdychaj powietrze przez nos przez 4 sekundy, zatrzymaj przez kolejne 2-3 sekundy, a następnie powoli wydychaj je przez usta przez 5-6 sekund. Oddychaj tak głęboko przez kilka minut, aż poczujesz, że Twoje mięśnie są rozluźnione, a umysł wolny od negatywnych myśli.

About Author /