Osobowość borderline
Osobowość borderline to stan charakteryzujący się trudnościami w regulowaniu emocji. Nazywana jest również osobowością z pogranicza. Ludzie z borderline intensywnie i przez dłuższy czas odczuwają emocje i trudniej jest im powrócić do stabilnej fazy w życiu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o ich zachowaniu? Dowiedz się więcej.
Czym jest osobowość borderline?
Osobowość borderline to ciężkie i uporczywe zaburzenie. Charakteryzuje się wyraźną impulsywnością, niestabilnością nastroju i problemami w relacjach interpersonalnych. Osoby z borderline wykazują:
- brak regulacji emocji (napady złości, niestabilność emocjonalna),
- niestabilność w relacjach, która ma na celu uniknięcie porzucenia,
- nieracjonalne lub impulsywne zachowania (groźby samobójcze),
- słabą zdolność rozwiązywania problemów,
- sztywność myślenia,
- myślenie „czarne lub białe”, paranoidalne,
- pomieszanie poczucia tożsamości,
- wszechobecne poczucie pustki i odizolowania.
Jak zachowuje się osoba z borderline?
Wiele osób z osobowością typu borderline jest w stanie kontrolować swoje zachowanie w sytuacjach publicznych lub w obecności nieznajomych. Potrafią sprawiać wrażenie spokojnych i kompetentnych, zachowywać się „tak jakby” było wszystko w porządku, ale nie są w stanie utrzymać tego samego zachowania w relacjach z rodziną. Ta pozorna umiejętność jest jednym z najbardziej frustrujących, niepokojących i zaskakujących aspektów.
Zazwyczaj zaburzenie to nie wpływa na zdolności intelektualne większości osób z borderline. Jednak pomimo zdolności intelektualnych, mają duże problemy z równowagą emocjonalną. Nie radzą sobie z targającymi emocjami: z jednej strony pozytywnymi, a z drugiej negatywnymi. Potrafią zachowywać się nie tylko irracjonalnie, ale i agresywnie.
Osoby z tym zaburzeniem osobowości często nie mają świadomości swojego stanu, ale szereg objawów, których doświadczają, powoduje u nich poczucie dyskomfortu (np. irytacji, złości lub reakcji obronnych). Leczenie polega na interwencji psychoterapeutycznej (terapii psychodynamicznej lub poznawczo-behawioralnej) połączonej z farmakologią.